Sedm úžasných měst

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Havana

Havana

Durban

Durban

Bejrút

Bejrút

Dauhá

Dauhá

La Paz

La Paz

Vigan

Vigan

webovou stránku vytvořil Jakub Honíšek

Kuala Lumpur

Globální velkoměsto Malajsie

Kuala Lumpur je největším a zároveň hlavním městem Malajsie. Město leží na rozloze 244 km², odhadovaný počet jeho obyvatel je 1,7 miliónu. Městská aglomerace Kuala Lumpur, také nazývána údolí Klang, je ovšem obydlena 7,2 milióny obyvatel. Je to nejrychleji rostoucí region v zemi, jak z ekonomického pohledu, tak co do populace.

Kuala Lumpur je sídlem malajsijského parlamentu. Bývalo také sídlem legislativních i exekutivních vládních institucí, z nichž většina v roce 1999 přesídlila do Putrajaya. Oficiální sídlo malajsijského krále Istana Negara leží také v Kuala Lumpur.

Od začátku devadesátých let město hostilo mnoho významných mezinárodních sportovních, politických nebo kulturních událostí, například v roce 1998 hry Commonwealthu nebo závody F1. Ve městě také stojí nejvyšší dvojitá budova světa, Petronas Twin Towers, který byl v letech 1998 až 2004 nejvyšší stavbou světa, dokud ji nepřekonala Taipei 101.

Zdroj: Wikipedia

Galerie

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur

Fakta

Populace

1,887 mil.

Rozloha

243 km²

Rok vzniku

1857

Havana

Největší město Karibiku

Havana je hlavní město Kuby přezdívané jako Paříž Karibiku.

Zároveň je s 2,2 miliony obyvatel největším městem této země. Nachází se pouze 160 km jižně od floridského Key Westu. Město Havana je jednou z 15 kubánských provincií. Podle údajů z roku 2005 má 2 328 000 obyvatel. Město je na seznamu světových památek UNESCO.

Havana je centrem kubánské vlády a domovem různých ministerstev, a více než 90 zastupitelských úřadů. Havana byla založena v 16. století a sloužila jako křižovatka mezi Novým světem a Starým světem pro nakládání pokladů na španělské galeony. V roce 1898 byla příčinou vzniku španělsko-americké války.

Zdroj: Wikipedia

Galerie

Havana
Havana
Havana
Havana
Havana
Havana
Havana
Havana

Fakta

Populace

2,328 mil.

Rozloha

721 km²

Rok vzniku

1515

Durban

Chlouba Jihoafrické republiky

Durban je jedním z největších měst JAR a největší v provincii KwaZulu-Natal. V jazyce Zulu se nazývá eThekwini. Durban má podle sčítání lidu z roku 2001 3 090 117 obyvatel, z nichž téměř 70 % tvoří černoši.

V roce na toto místo připlul Vasco da Gama a dal mu jméno Rio De Natal (Vánoční řeka). Poté, co toto území bylo věnováno Šakou britskému obchodníkovi Henrymu Fynnovi, vznikla zde v roce 1823 osada. Již jako město bylo v roce 1835 přejmenováno na Durban na počest správce Kapské kolonie, Benjamina d’Urbana. Ve městě také 20 let pobýval Mahátma Gándhí, který zde pracoval jako právník a uplatnil zde poprvé taktiku pasivního odporu.

Zdroj: Wikipedia

Galerie

Durban
Durban
Durban
Durban

Fakta

Populace

3,090 mil.

Rozloha

2 292 km²

Rok vzniku

1880

Bejrút

Jedno z nejstarších měst světa

Bejrút je hlavní a největší město Libanonské republiky. Podle posledních předpokladů z roku 2007 žilo v Bejrútu a přiléhajících městech přibližně 2,1 miliónu obyvatel, což byla téměř polovina všech obyvatel Libanonu. V samotném Bejrútu, který se nachází na poloostrově v Středozemním moři, žije přes 360 tisíc obyvatel, zástavba bejrútských předměstí se však rozpínají na pobřeží od Mezinárodního letiště Rafíka Harírího až po historické městečko Byblos, ležící asi 50 kilometrů od sebe.

Jedná se o jedno z nejstarších hlavních měst a nejstarších měst na světě vůbec. Trvale je obýváno přibližně 5 tisíc let, první zmínka o Bejrútu, která byla nalezena při vykopávkách v Egyptě, pochází z 15. století před naším letopočtem.

Bejrút hraje klíčovou roli v rámci libanonské ekonomiky. Většina místních, ale i zahraničních bank, společností a dalších podniků sídlí v Bejrútu. Toto město nazývané „Paříž blízkého východu“ však v minulém století sužovala občanská válka, během které bylo město zničeno. Bejrút se tak již od konce války rekonstruuje.

Zdroj: Wikipedia

Galerie

Bejrút
Bejrút
Bejrút
Bejrút

Fakta

Populace

360 tisíc

Rozloha

19,8 km²

Rok vzniku

3000 př.n.l.

Dauhá

Ekonomická síla ropy

Dauhá je hlavní město Kataru. Založeno bylo v roce 1825 jako Al-Bídá. V roce 2011 v Dauhá žilo 1,3 milionu obyvatel a jejich počet neustále vzrůstá. Rodilých Katařanů je asi jen jedna pětina, zbylých 80 % tvoří přistěhovalci v hojném počtu z Asie, Evropy i Afriky.

V současnosti je rozmach Dauhá spojen hlavně s ekonomickou silou země jako exportéra ropy, díky níž je Katar jednou z nejbohatších zemí světa. V Dauhá sídlí televizní stanice Al-Džazíra, Katarská univerzita a Katarské národní muzeum.

Město je dějištěm mnoha kulturních, obchodních, společenských i sportovních akcí. V roce 2006 hostilo XV. asijské hry. Katarský olympijský výbor kandidoval na uspořádání olympijských her v roce 2016, ale neuspěl. Výbor kandidoval znovu na LOH 2020, jejich pořádání však bylo nakonec přiřčeno japonskému Tokiu.

Zdroj: Wikipedia

Galerie

Dauhá
Dauhá
Dauhá

Fakta

Populace

1,351 mil.

Rozloha

132 km²

Rok vzniku

1850

La Paz

De facto hlavní město Bolívie

La Paz je administrativní město Bolívie, sídlo bolivijské vlády a hlavní město departementu La Paz, v němž v roce 2008 žilo 877 363 obyvatel. Oficiálním hlavním městem Bolívie je Sucre.

La Paz leží v kaňonu řeky Choqueyapu pod náhorní plošinou, nacházející se v nadmořské výšce 4000 m. Na ní je město El Alto s mezinárodním letištěm. La Paz je nejvýše položené administrativní město světa a disponuje také nejvýše položeným golfovým hřištěm.

Město bylo založeno v roce 1548 Alonsem de Mendozou v místě indiánského sídliště Chuquiago a původně se jmenovalo Nuestra Señora de La Paz (Naše Paní Míru). Pojmenování připomínalo obnovení míru po vzpouře Gonzala Pizarra a dalších conquistadorů proti Blascu Núñezu Velovi, prvnímu místokráli Peru. V roce 1825, po rozhodujícím vítězství republikánů nad španělskou armádou v bitvě u Ayacucha, bylo plné jméno města změněno na La Paz de Ayacucho (Ayacuchský Mír).

Zdroj: Wikipedia

Galerie

La Paz
La Paz
La Paz
La Paz

Fakta

Populace

877,4 tisíce

Rozloha

180 km²

Nadmořská výška

3640 m.n.m.

Vigan

Zachovalé koloniální město

Vigan je město na Filipínách, hlavní město provincie Ilocos Sur. Leží na západním pobřeží severní části ostrova Luzon v regionu Ilocos nedaleko od delty řeky Abry do Jihočínského moře. Jeho historické centrum je nejlépe zachovalým španělským koloniálním městem v Jihovýchodní Asii a v roce 1999 bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Malá vesnice s několika dřevěnými a bambusovými chatrčemi sloužila jako útočiště čínským mořeplavců na obchodních cestách. Španělé pod vedením Juana de Salcedo přišli na území dnešního města v červnu 1572 z poslání krále Filipa II. a založili zde kolonizační a misionářskou stanici. Osada byla pojmenována Villa Ferdinanda a de Salcedo byl jmenován viceguvernérem celého regionu Illocos.

Během dalšího rozkvětu byla přejmenována na Ciudad Ferdinandina. Jako z největšího komerčního centra se z města pravidelně obchodovalo s Čínou nebo s projíždějícími španělskými, čínskými a později americkými posádkami lodí plovoucí zejména na trase Manila-Acapulco.

Zdroj: Wikipedia

Galerie

Vigan
Vigan
Vigan
Vigan

Fakta

Populace

53,8 tisíce

Rozloha

25,15 km²

Rok vzniku

1527